Finansowa pomoc dla pszczelarzy
W dn. 28 maja 2021 r. weszło w życie ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW zmieniające treść dotychczas obowiązującego aktu prawnego regulującego zakres i sposoby realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa. Pszczelarze będący podmiotami prowadzącymi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej. Stawka pomocy w bieżącym roku wynosi 20 zł. na jedną przezimowaną rodzinę pszczelą. W 2021r. wniosek złożyć należy w Powiatowym Biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym dla miejsca zamieszkania pszczelarza lub miejsca prowadzenia – lokalizacji pasieki w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwiec 2021r na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej – www. arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/pomoc-dla-pszczelarzy. Na tejże stronie znajduje się komplet materiałów (do pobrania) ułatwiających wypełnienie wniosków o udzielenie pomocy. Do wypełnionego i podpisanego wniosku dołączyć należy:
1. nadany numer ewidencyjny producenta „EP” – w przypadku nieposiadania tegoż numeru , do wniosku dołączyć należy wypełniony i podpisany wniosek o wpis do „EP” formularz W-1/04 (do pobrania ze strony internetowej Agencji).
2. zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii o: – wpisaniu pasieki do rejestru w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii (zwane popularnie – numerem weterynaryjnym pasieki). – liczbie przezimowanych pni pszczelich (wydane w roku, w którym pszczelarz ten ubiega się o pomoc), liczba przezimowanych pni pszczelich nie może być większa od deklarowanej liczby pni na dzień 30 września roku poprzedzającego złożenie wniosku (w tegorocznym przypadku 30 wrzesień 2020r.) Wzory wniosków: – o wydanie zaświadczenia o wpisie do rejestru podmiotów nadzorowanych oraz – o dokonanie aktualizacji danych w rejestrze podmiotów nadzorowanych wysłane zostały do Prezesów Kół drogą elektroniczną. W celu uzyskania od PLW powyższych zaświadczeń należy wcześniej uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. na konto Urzędu Miasta Jarosławia nr 10 1240 1792 1111 0010 8805 4491 tytułem za wydanie zaświadczenia. Opłatę można wpłacić bezpośrednio w kasie Urzędu Miasta Jarosławia w godzinach jego pracy, w Urzędzie Pocztowym lub wykonać przelew drogą elektroniczną, potwierdzenie uiszczenia należności należy przedłożyć w powiatowym inspektoracie weterynarii.
3. zaświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis lub oświadczenie pszczelarza o niekorzystaniu z tej formy pomocy. Kto korzystał z tego rodzaju pomocy wie co to jest – przedkłada odpowiednie zaświadczenie, natomiast pszczelarz który nie otrzymywał tejże pomocy podpisuje oświadczenie o niekorzystaniu z niej.
4. przy składaniu wniosku należy podać nr konta bankowego pszczelarza ubiegającego się o przyznanie pomocy oraz wykazać się aktualnym dowodem tożsamości – dowód osobisty. Więcej szczegółów znajduje się na wymienionej stronie www Agencji Restrukturyzacji oraz na stronie Polskiego Związku Pszczelarskiego, którego Zarząd wynegocjował przyznanie tej pomocy.
Koleżanki i Koledzy pszczelarze, członkowie RZP w Jarosławiu, pomoc finansowa dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich przyznana zostanie po raz pierwszy w tym roku, jest wiele niesprecyzowanych szczegółów na które trudno w tej chwili uzyskać wyczerpujące informacje, w miarę ich pozyskania będziemy uzupełniać i uaktualniać powyższy artykuł. W celu usprawnienia i przyśpieszenia operacji składania wniosków, proponujemy Zarządom poszczególnych Kół zorganizowanie zbiórki pieniędzy na opłaty skarbowe, sporządzenie listy i dokonanie jednorazowo wpłaty do kasy U.M. dla chętnych członków poszczególnych kół pszczelarzy. Zorganizować można również wspólne wypełniane formularzy zachowując obowiązujące obostrzenia związane z panującą pandemią, np. organizacja spotkania przyszłych beneficjentów programu na wolnym powietrzu. Według oświadczenia obecnie urzędującego ministra rolnictwa, wnioski o pomoc nie będą składane w formie elektronicznej, będą wypełniane pisemnie dlatego pracownicy Powiatowych Biur ARIMR będą służyć pomocą przy ich wypełnianiu. Dodać należy, że w kolejnych – przyszłych latach wnioski o pomoc dla pszczelarzy przyjmowane będą w okresach od 1 kwietnia do 31 maja danego roku kalendarzowego.
Członkom naszego Związku życzę obfitych zbiorów produktów pszczelich, zdrowych pszczół, zdrowia własnego i dla najbliższych oraz oczekuję rychłego spotkania w pszczelarskim gronie – oczywiście po zniesieniu pandemicznych obostrzeń.
Jan Sęk
Prezes RZP w Jarosławiu
Zamieszczono 07.06.2021r.