Historia pszczelarstwa w ziemi jarosławskiej
Z satysfakcją informuję, że podjęte zostały prace mające na celu udokumentowanie „historii działalności pszczelarzy w ziemi jarosławskiej” (tytuł roboczy), w związku z tym dokonano kwerendy dostępnych przedwojennych czasopism pszczelarskich m. inn. „Bartnik Postępowy” wydawany we Lwowie w latach 1875 – 1939, którego redaktorami naczelnymi byli – prof. Teofil Ciesielski w latach 1875 – 1920 a następnie Leonard Weber w latach 1921 – 1939 oraz innych prac traktujących o pszczelarstwie na naszym terenie.
Udokumentowane wydarzenia pszczelarskie datują się od roku 1877 a w roku 1879 na terenie Jarosławia zorganizowana została ogólnopolska Wystawa Pszczelniczo – Ogrodnicza opisana szczegółowo w Bartniku Postępowym oraz czasopiśmie o tematyce rolniczej KŁOSY.
Przeprowadzane są wywiady z pszczelarzami pamiętającymi działalność pszczelarską w latach powojennych, oraz z członkami rodzin byłych działaczy pszczelarskich z jarosławszczyzny. Odwiedzane są cmentarze na których spoczywają byli działacze pszczelarstwa i zasłużeni pszczelarze.
Gromadzone są materiały pamiątkowe związane jarosławskim pszczelarstwem – świadectwa, zaświadczenia, dyplomy, fotografie, notatki, opisy itp, które po wykonaniu kopii zwrócone zostaną właścicielom, ponieważ w tej chwili nie tworzymy jednostki muzealnej.
Zwracamy się więc do Braci Pszczelarskiej z apelem o wsparcie naszych działań poprzez udostępnienie nam różnorakich posiadanych pamiątek związanych z pszczelarstwem (celem wykonania kopii), oraz w miarę posiadanej wiedzy w tym temacie wskazanie gdzie takie materiały się znajdują lub mogą się znajdować lub wskazanie osób dysponujących wiedzą na interesujący nas temat.
Nie jesteśmy w stanie zlokalizować miejsca lub osoby posiadającej „KRONIKĘ W Z P w Przemyślu z/s w Jarosławiu” , w której uwieczniono wydarzenia pszczelarskie z lat 1976 – 1996. Posiadamy jedynie fotografie wszystkich jej stron, niestety o niedostatecznej jakości (rozdzielczości).
opubl. 27.09.2022 admin. J. Sęk